CD4FD101JO3F
DigiKey Part Number
CD4FD101JO3F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD4FD101JO3F
Description
CAP MICA 100PF 5% 500V RADIAL
Detailed Description
100 pF Mica Capacitor 500 V Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
100 pF
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)