CD4FD101FO3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Unit Price: R19,78300
Datasheet
100 pF Mica Capacitor 500 V Radial
CD4FD101FO3
DigiKey Part Number
CD4FD101FO3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD4FD101FO3
Description
CAP MICA 100PF 1% 500V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
100 pF
Features
RF, High Frequency
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)