ATV04A480J-HF
DigiKey Part Number
641-1887-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1887-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1887-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATV04A480J-HF
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 5.17A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
EDA/CAD Models
ATV04A480J-HF Models
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.17A