ACDBMT1100-HF
DigiKey Part Number
641-1610-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1610-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1610-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACDBMT1100-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SOD123H
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount SOD-123H
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACDBMT1100-HF Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
120pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Supplier Device Package
SOD-123H
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 1 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)