CSEB0530H-1R0M
DigiKey Part Number
4044-CSEB0530H-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSEB0530H-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSEB0530H-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSEB0530H-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 12A 8.3 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 12 A 8.3mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
CSEB0530H-1R0M Models
DC Resistance (DCR)
8.3mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Supplier Device Package
0530
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.219" L x 0.211" W (5.55mm x 5.35mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)
Current - Saturation (Isat)
15.5A