CSAB1265A-470M
DigiKey Part Number
4044-CSAB1265A-470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAB1265A-470MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAB1265A-470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAB1265A-470M
Description
FIXED IND 47UH 5.3A 68 MOHM SMD
Detailed Description
47 µH Shielded Molded Inductor 5.3 A 68mOhm Max 2-SMD Molded Inductors, Molding Power Choke
EDA/CAD Models
CSAB1265A-470M Models
DC Resistance (DCR)
68mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Features
Molded Inductors, Molding Power Choke
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1265
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.543" L x 0.504" W (13.80mm x 12.80mm)
Current - Saturation (Isat)
7.5A
Height - Seated (Max)
0.248" (6.30mm)