CSAB0730-1R5M
DigiKey Part Number
4044-CSAB0730-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAB0730-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAB0730-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAB0730-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 10.9A 12.1 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 10.9 A 12.1mOhm Max 2-SMD Low DCR, Low Loss
EDA/CAD Models
CSAB0730-1R5M Models
DC Resistance (DCR)
12.1mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Features
Low DCR, Low Loss
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.285" L x 0.260" W (7.25mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
14A