302-28-04-GR-0250F
DigiKey Part Number
CN238GR-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
302-28-04-GR-0250F
Description
CBL RIBN 4COND 0.05 GRAY 250'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 4 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 250.0' (76.20m)
Category
Jacket Color
Mfr
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Packaging
Bulk
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Voltage
300 V
Cable Type
Flat Cable
Operating Temperature
105°C
Number of Conductors
4
Ratings
UL Style 2651
Pitch
Conductor Material
Copper, Tinned
Length
250.0' (76.20m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
First Conductor Mark
Red
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG