DCCM51SSB
DCCM51SSB
Cinch Dura-Con Micro-D Connectors | Digi-Key Daily
DCCM51SSB
DigiKey Part Number
116-1191-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM51SSB
Description
CONN MICRO-D RCPT 51POS PNL MNT
Detailed Description
51 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Yellow Chromate Plated Cadmium
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C