969M101-20-6-050
DigiKey Part Number
969M101-20-6-050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
969M101-20-6-050
Description
CBL RIBN 6COND FLAT CLEAR 50'
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Clear 6 Conductors Flat Cable 50.0' (15.24m)
Category
Ribbon Width
0.510" (12.95mm)
Voltage
18 kV
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Number of Conductors
6
Length
50.0' (15.24m)
Wire Gauge
20 AWG
Insulation Resistance
200MOhm
Shielding
Unshielded
Current Rating (Amps)
13 A
Ribbon Thickness
0.120" (3.05mm)