969M101-12-3-050
DigiKey Part Number
969M101-12-3-050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
969M101-12-3-050
Description
CBL RIBN 3COND FLAT CLEAR 50'
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Clear 3 Conductors Flat Cable 50.0' (15.24m)
Category
Ribbon Width
0.580" (14.73mm)
Voltage
20 kV
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Number of Conductors
3
Length
50.0' (15.24m)
Wire Gauge
12 AWG
Insulation Resistance
200MOhm
Shielding
Unshielded
Current Rating (Amps)
36 A
Ribbon Thickness
0.240" (6.09mm)