969M101-10-4-050
DigiKey Part Number
969M101-10-4-050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
969M101-10-4-050
Description
CBL RIBN 4COND FLAT CLEAR 50'
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Clear 4 Conductors Flat Cable 50.0' (15.24m)
Category
Ribbon Width
0.920" (23.36mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Material
Flexx-Sil™
Packaging
Bulk
Voltage
20 kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Cable Type
Flat Cable
Ratings
UL E324413, CE
Number of Conductors
4
Features
Hi-Flex
Length
50.0' (15.24m)
Conductor Material
Copper, Tinned
Wire Gauge
10 AWG
Insulation Resistance
200MOhm
Shielding
Unshielded
Current Rating (Amps)
47 A
Jacket Color
Base Product Number
Ribbon Thickness
0.290" (7.37mm)