310J101-60-050
DigiKey Part Number
310J101-60-050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
310J101-60-050
Description
CBL RIBN 60COND 0.05 CLEAR 50'
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Clear 60 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 50.0' (15.24m)
Category
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Mfr
Ribbon Width
3.000" (76.20mm)
Voltage
450 V
Operating Temperature
-65°C ~ 260°C
Number of Conductors
60
Insulation Resistance
200MOhm
Wire Gauge
28 AWG
Current Rating (Amps)
5 A