EY1J681MP51225E
DigiKey Part Number
4191-EY1J681MP51225ECT-ND - Cut Tape (CT)
4191-EY1J681MP51225ETB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EY1J681MP51225E
Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.1 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
43 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C