ELXV630EC3470MH12D | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ELXV630EC3470MH12D |
Description | CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 55 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 275 mA @ 100 kHz |
Part Status Obsolete | Impedance 490 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Voltage - Rated 63 V | Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm) |
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |