EKY-630ELL471MK30S
DigiKey Part Number
565-EKY-630ELL471MK30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-630ELL471MK30S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKY-630ELL471MK30S Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
1.15 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.3 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
28 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C