EKMZ421VSN391MQ40S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Unit Price: R108,48895
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Unit Price: R273,72000
Datasheet
390 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EKMZ421VSN391MQ40S
DigiKey Part Number
EKMZ421VSN391MQ40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMZ421VSN391MQ40S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMZ421VSN391MQ40S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.64 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.3452 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C