APXG160ARA102MJC0G
DigiKey Part Number
565-4293-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-4293-1-ND - Cut Tape (CT)
565-4293-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXG160ARA102MJC0G
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 12mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
5.4 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Capacitance
1000 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm