APXA100ARA330ME61G
DigiKey Part Number
565-APXA100ARA330ME61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-APXA100ARA330ME61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-APXA100ARA330ME61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXA100ARA330ME61G
Description
CAP ALUM POLY 33UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APXA100ARA330ME61G Models
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chemi-Con
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
63.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.27 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm