APSG160ELL122MJB5S
DigiKey Part Number
565-APSG160ELL122MJB5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSG160ELL122MJB5S
Description
CAP ALUM POLY 1200UF 20% 16V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 12mOhm 20000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APSG160ELL122MJB5S Models
Category
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chemi-Con
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
540 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5.4 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
1200 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm