CT30P-30T260-1X
DigiKey Part Number
2603-CT30P-30T260-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT30P-30T260-1X
Description
BUZZER PIEZO 12V 30MM TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 12 V 10mA 2.6kHz 103dB @ 12V, 10cm Through Hole PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CT30P-30T260-1X Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Challenge Electronics
Sound Pressure Level (SPL)
103dB @ 12V, 10cm
Packaging
Tray
Current - Supply
10mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Input Type
Peak-Peak Signal
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Rated
12 V
Mounting Type
Through Hole
Voltage Range
1 ~ 30V
Termination
PC Pins
Frequency
2.6kHz
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Technology
Piezo
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)