CS23-02P100-03-1X
DigiKey Part Number
2603-CS23-02P100-03-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS23-02P100-03-1X
Description
SPEAKER 4OHM 2.5W 105.5DB
Detailed Description
4 Ohms General Purpose Speaker 2.5 W 800 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
EDA/CAD Models
CS23-02P100-03-1X Models
Category
Power - Rated
2.5 W
Power - Max
2.7 W
Frequency Range
800 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IPX8
Frequency - Self Resonant
1kHz
Impedance
4 Ohms
Size / Dimension
0.906" L x 0.551" W (23.00mm x 14.00mm)
Efficiency - dBA
105.50
Height - Seated (Max)
0.146" (3.70mm)
Efficiency - Testing
2.5W/10cm
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Distortion Rating
10% Max @ 2kHz, 2.5W