CS15-01P100-04-1X
DigiKey Part Number
2603-CS15-01P100-04-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS15-01P100-04-1X
Description
SPEAKER 8OHM 1W TOP PORT 99DB
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 1 W 800 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
EDA/CAD Models
CS15-01P100-04-1X Models
Category
Power - Rated
1 W
Power - Max
1.2 W
Packaging
Tray
Shape
Rectangular
Material - Cone
Polyetheretherketone (PEEK)
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
800 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IPX7
Frequency - Self Resonant
1kHz
Termination
Solder Pads
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.591" L x 0.433" W (15.00mm x 11.00mm)
Efficiency - dBA
99.00
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Efficiency - Testing
1W/100mm
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Distortion Rating
10% @ 2kHZ, 1W