CS15-00S85-04-1
DigiKey Part Number
2603-CS15-00S85-04-1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2603-CS15-00S85-04-1CT-ND - Cut Tape (CT)
2603-CS15-00S85-04-1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS15-00S85-04-1
Description
SMT SPEAKER 8OHM 0.5W 87DB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 500 mW 680 Hz ~ 20 kHz Top Square
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CS15-00S85-04-1 Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Rated
500 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
800 mW
Part Status
Active
Port Location
Top
Technology
Magnetic
Shape
Square
Type
General Purpose
Material - Cone
Polyimide (PI)
Frequency Range
680 Hz ~ 20 kHz
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency - Self Resonant
850Hz
Termination
Solder Pads
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.591" L x 0.591" W (15.00mm x 15.00mm)
Efficiency - dBA
87.00
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Efficiency - Testing
500mW/10cm