CS12-00P43-02-1X
DigiKey Part Number
2603-CS12-00P43-02-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS12-00P43-02-1X
Description
SPEAKER 8OHM 0.7W 81DB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 700 mW 344 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
EDA/CAD Models
CS12-00P43-02-1X Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Rated
700 mW
Packaging
Tray
Power - Max
1 W
Part Status
Active
Port Location
Top
Technology
Magnetic
Shape
Rectangular
Type
General Purpose
Material - Cone
Polyetheretherketone (PEEK), Aluminum
Frequency Range
344 Hz ~ 20 kHz
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency - Self Resonant
430Hz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Impedance
8 Ohms
Termination
Solder Pads
Efficiency - dBA
81.00
Size / Dimension
0.472" L x 0.315" W (12.00mm x 8.00mm)
Efficiency - Testing
100mW/10cm
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)