CAC42-03W42-28-2X
DigiKey Part Number
2603-CAC42-03W42-28-2X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAC42-03W42-28-2X
Description
CHAMBER ASSEMBLY
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Ohms General Purpose, Enclosure Included Speaker 3 W 420 Hz ~ 20 kHz Top Oval
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CAC42-03W42-28-2X Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Rated
3 W
Packaging
Tray
Power - Max
4 W
Part Status
Active
Port Location
Top
Technology
Magnetic
Shape
Oval
Type
General Purpose, Enclosure Included
Material - Cone
Polyurethane (PU), Polyethylenimine (PEI)
Frequency Range
420 Hz ~ 20 kHz
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency - Self Resonant
420Hz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Impedance
4 Ohms
Termination
Wire Leads
Efficiency - dBA
100.00
Size / Dimension
1.681" L x 1.339" W (42.70mm x 34.00mm)
Efficiency - Testing
3W/10cm
Height - Seated (Max)
1.102" (28.00mm)