XGZP6897A005HPDPN33
DigiKey Part Number
5611-XGZP6897A005HPDPN33-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XGZP6897A005HPDPN33
Description
Pressure Sensor 0.072PSI(-0.5~0.
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor -0.072PSI ~ 0.072PSI (-0.49kPa ~ 0.49kPa) Differential Male - 0.13" (3.17mm) Tube, Dual 0.2 V ~ 2.7 V 8-SMD, Gull Wing, Top Port
Category
Voltage - Supply
3.3V
Manufacturer
CFSensor
Port Size
Male - 0.13" (3.17mm) Tube, Dual
Packaging
Tube
Port Style
Barbed
Part Status
Active
Features
Amplified Output, Temperature Compensated
Applications
Board Mount
Termination Style
Surface Mount (SMD,SMT)
Pressure Type
Differential
Maximum Pressure
0.36PSI (2.5kPa)
Operating Pressure
-0.072PSI ~ 0.072PSI (-0.49kPa ~ 0.49kPa)
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C
Output Type
Analog
Mounting Type
Surface Mount
Output
0.2 V ~ 2.7 V
Package / Case
8-SMD, Gull Wing, Top Port
Accuracy
±2.5%