CMSH3-40MA TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CMSH3-40MATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CMSH3-40MATR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-CMSH3-40MATR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMSH3-40MA TR13 PBFREE
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMA
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 3A Surface Mount SMA
EDA/CAD Models
CMSH3-40MA TR13 PBFREE Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
280pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SMA
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 3 A