SKH20240 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 3667-SKH20240-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SKH20240 |
Description | SSR RELAY SPST-NO 10A 24-600V |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 4-SIP |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Load 24 V ~ 600 V |
Mfr | Load Current 10 A |
Packaging Box | Termination Style PC Pin |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 80°C |
Mounting Type Through Hole | Package / Case |
Relay Type Photo-Coupled Relay (Photorelay) | Supplier Device Package 4-SIP |
Circuit | Approval Agency UL |
Output Type AC, Zero Cross | Base Product Number |
Voltage - Input 24VDC |