RM1A48D50
DigiKey Part Number
1864-1229-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM1A48D50
Description
SSR RELAY SPST-NO 50A 42-530V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
EDA/CAD Models
RM1A48D50 Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
42 V ~ 530 V
Series
Load Current
50 A
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C