RK2A60D50P
RK2A60D50P
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RK2A60D50P
DigiKey Part Number
1864-2747-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK2A60D50P
Description
SSR RELAY DPST-NO 50A 42-660V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) DPST-NO (2 Form A) Hockey Puck
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RK2A60D50P Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
42 V ~ 660 V
Series
Load Current
50 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C