SD10H0SB
SD10H0SB
SD10H0SB
DigiKey Part Number
CKN6134-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD10H0SB
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.1A 25V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 100mA 25VDC
Category
Height Above Board
0.170" (4.33mm)
Manufacturer
C&K
Mounting Type
Surface Mount
Series
Termination Style
Gull Wing
Packaging
Tube
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Part Status
Active
Washable
Yes
Circuit
SPST
Features
Tape Seal
Number of Positions
10
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Body Material
Polyphthalamide (PPA)
Voltage Rating
25VDC
Length
1.058" (26.87mm)