RTF16R0JR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
C&K
In Stock: 836
Unit Price: R80,01000
Datasheet
Parametric Equivalent
C&K
In Stock: 0
Unit Price: R48,07391
Datasheet
Nidec Components
In Stock: 0
Nidec Components
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 100mA 5VDC
RTF16R0JR
DigiKey Part Number
108-RTF16R0JRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTF16R0JR
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 100MA 5VDC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RTF16R0JR Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Height Above Board
0.118" (3.00mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Termination Style
J Lead
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Washable
No
Number of Positions
16
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Body Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating
5VDC
Length
0.283" (7.20mm)