PTS636SP43 LFS
DigiKey Part Number
CKN12304-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS636SP43 LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole
EDA/CAD Models
PTS636SP43 LFS Models
Termination Style
PC Pin
Series
Outline
6.00mm x 3.50mm
Packaging
Bulk
Operating Force
320gf
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.30mm
Mechanical Life
20,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
4.30mm