AP2D200TWBE
AP2D200TWBE
AP2D200TWBE
DigiKey Part Number
CKN10004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2D200TWBE
Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Front
EDA/CAD Models
AP2D200TWBE Models
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Packaging
Bag
Termination Style
Wire Leads
Mounting Type
Panel Mount, Front
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.80mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
125mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC
125 V