8121SHZGE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
C&K
In Stock: 88
Unit Price: R243,62000
Datasheet
Direct
NKK Switches
In Stock: 0
Unit Price: R0,00000
Datasheet
Similar
Carling Technologies
In Stock: 0
E-Switch
In Stock: 678
Pushbutton Switch SPDT Standard Panel Mount, Rear
8121SHZGE
8121SHZGE
8121SHZGE
DigiKey Part Number
CKN4011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8121SHZGE
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
EDA/CAD Models
8121SHZGE Models
Category
Voltage Rating - DC
28 V
Packaging
Bulk
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount, Rear
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 6.35mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
120 V