RF292APG
DigiKey Part Number
708-RF292APG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF292APG
Description
CONN 2.92MM P FOR CABLES
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.92mm Connector Plug, Male Pin 50 Ohms Free Hanging (In-Line) Solder
Category
Frequency - Max
40 GHz
Mfr
Number of Ports
1
Packaging
Bulk
Housing Color
Silver
Part Status
Active
Center Contact Material
Beryllium Copper
Connector Style
Body Material
Stainless Steel
Connector Type
Plug, Male Pin
Dielectric Material
Polyetherimide (PEI)
Contact Termination
Solder
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Shield Termination
Solder
Voltage Rating
250 V
Impedance
50 Ohms