PXMBNI23FPM19ASCM20
DigiKey Part Number
708-2250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXMBNI23FPM19ASCM20
Description
CONN RCPT MALE 19POS SOLDER CUP
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Brass
Series
Shell Finish
Nickel
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
19
Current Rating (Amps)
8A
Shell Size - Insert
M23-19
Voltage Rating
150VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C