PXMBNI16FIM12ASCPG9
DigiKey Part Number
708-2232-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXMBNI16FIM12ASCPG9
Description
CONN RCPT MALE 12POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
PXMBNI16FIM12ASCPG9 Models
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Current Rating (Amps)
3A
Shell Size - Insert
M16-12
Voltage Rating
60V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.197" ~ 0.295" (5.00mm ~ 7.50mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C