PX0579/63
DigiKey Part Number
708-2629-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0579/63
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PX0579/63 Models
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Features
Front or Rear Side Mount
Panel Cutout Dimensions
Variable Size
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Approval Agency
CSA, UL
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC