SRU8045A-680Y
DigiKey Part Number
SRU8045A-680YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRU8045A-680YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRU8045A-680YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU8045A-680Y
Description
FIXED IND 68UH 1.25A 400 MOHM
Detailed Description
68 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.25 A 400mOhm Max 4-SMD
EDA/CAD Models
SRU8045A-680Y Models
DC Resistance (DCR)
400mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.2A