SRU8045A-101Y
DigiKey Part Number
SRU8045A-101YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRU8045A-101YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRU8045A-101YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU8045A-101Y
Description
FIXED IND 100UH 1A 500 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 500mOhm Max 4-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRU8045A-101Y Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
DC Resistance (DCR)
500mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
3MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
4-SMD
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
920mA