SRU1063A-6R8Y
DigiKey Part Number
SRU1063A-6R8YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRU1063A-6R8YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRU1063A-6R8YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU1063A-6R8Y
Description
FIXED IND 6.8UH 5.2A 18 MOHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.2 A 18mOhm Max 4-SMD
Category
DC Resistance (DCR)
18mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
11 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
20MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
4-SMD
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.268" (6.80mm)
Current - Saturation (Isat)
5.2A