SRR7032-101M
DigiKey Part Number
SRR7032-101MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR7032-101MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR7032-101MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR7032-101M
Description
FIXED IND 100UH 450MA 540 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 450 mA 540mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR7032-101M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
540mOhm Max
Series
Q @ Freq
28 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
12MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)
Current - Saturation (Isat)
500mA