SRR6838A-101M
DigiKey Part Number
118-SRR6838A-101MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR6838A-101M
Description
FIXED IND 100UH 1.1A 345 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Wirewound Inductor 1.1 A 345mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
345mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
7MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)
Current - Saturation (Isat)
570mA