SRR6038-150Y
DigiKey Part Number
SRR6038-150YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR6038-150YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR6038-150YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR6038-150Y
Description
FIXED IND 15UH 1.6A 57 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.6 A 57mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR6038-150Y Models
DC Resistance (DCR)
57mOhm Max
Series
Q @ Freq
8.6 @ 2.52MHz
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
18MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.9A