SRR5028-101Y
DigiKey Part Number
118-SRR5028-101YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR5028-101YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR5028-101YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR5028-101Y
Description
FIXED IND 100UH 450MA 480 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 450 mA 480mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR5028-101Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
480mOhm Max
Series
Q @ Freq
8 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
8MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
450mA