SRP7050TA-100M
DigiKey Part Number
SRP7050TA-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP7050TA-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP7050TA-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP7050TA-100M
Description
FIXED IND 10UH 4A 69 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4 A 69mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRP7050TA-100M Models
Category
DC Resistance (DCR)
69mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
15MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7.5A