SRP6060FA-5R6M
DigiKey Part Number
SRP6060FA-5R6MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP6060FA-5R6MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP6060FA-5R6MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP6060FA-5R6M
Description
FIXED IND 5.6UH 10A 15.8 MOHM
Detailed Description
5.6 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 10 A 15.8mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRP6060FA-5R6M Models
DC Resistance (DCR)
15.8mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
18MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
10A