SRP6050CA-4R3M
DigiKey Part Number
SRP6050CA-4R3MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP6050CA-4R3MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP6050CA-4R3MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP6050CA-4R3M
Description
FIXED IND 4.3UH 9A 16.2 MOHM SMD
Detailed Description
4.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 9 A 16.2mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRP6050CA-4R3M Models
DC Resistance (DCR)
16.2mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
23MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
11A